A Wall Street Journal értesülései szerint a SpaceX közel jár ahhoz, hogy lezárja következő, 500 millió dolláros forrásbevonását, ami 30 milliárd dollárra értékelné a céget. A befektető pedig nem más, mint a Teslában 7%-os tulajdonrésszel bíró skót Baillie Gifford befektetési cég.
A hírek szerint még az idén bejelenthetik a SpaceX újabb nagy üzletét, de a cég szóvivője ezt nem erősítette meg. A Crunchbase szerint Elon Musk űrutazást szervező cége eddig 2,2 milliárd dollárt vont be 17 kör alatt, ezt növelnék most.
Ha megtörténik a befektetés, akkor a Baillie Gifford még erősebb Musk-hívő lesz, hiszen a skót cég már 7,5%-nyi Tesla-papírral rendelkezik, melyek értéke 4,6 milliárd dollár. A vállalat úgy határozza meg magát, mint a techcégek legnagyobb korai befektetője, jelenleg a legnagyobb pozíciói a Tesla mellett az Amazonban, az Alibabában, a Baiduban és a Facebookban vannak.
Nem mindenki élhet a napfényes Kaliforniában, ahonnan a kocsi származik.
A Tesla Model 3-nak olyan ajtókilincse van, amely belesimul alapból a karosszériába. Mivel megérkezett a hideg évszak, egyre többen reklamálnak az újdonságra, hogy az ajtónyitásig nem tudnak eljutni, mert a kilincset sem tudják megfogni, mert az könnyen befagy.
Egy kanadai felhasználó megmutatta megfejtést:
It is Canada, things are going to freeze. The #tesla#model3 is a car, not a crystal glass; give it a smack and stop complaining about frozen handles… here is a simple video instruction. pic.twitter.com/WZAEx0fPg0
Mint írja, a kocsi nem egy kristálypalack, nyugodtan oda lehet neki csapni egyet.
Az biztos, hogy Teslák egyedi ajtónyitója mindig is kifogásolt pont volt a megbizhatósági teszteken, már a Model S-nél is ez volt az egyik első dolog, ami elromlott, igaz, az elektromos mozgatású. A Model 3-nál, amely az „olcsó” Tesla, mint látni mechanikus a szerkezet oly annyira, hogy igényel egy kis erőszakot.
Látványos demót tartott Elon Musk egy átalakított Tesla Model X autóval a Los Angelesben kiépített alagútjában, amelyben nagy sebességgel szállítanak majd utasokat a forgalmas metropoliszban.
A Boring Co. alagútfúró cég első, bemutatónak szánt alagútjával leginkább Elon Musk és a munkatársai járnak majd jól, hiszen az egyik vége a milliárdos űripari cége, a SpaceX irodaházának parkolójában van.
A céljuk az, hogy behálózzák a várost hasonló alagutakkal, és ezzel enyhítsék a közlekedési problémákat.
Azért kellett a demóhoz módosítani az alagúton 80 km/órával végigrohanó Teslát, hogy a kerekei semmiképpen ne ütközzenek neki a kialakított rámpa szélének. Bár az alagút megvan, még kell rajta dolgozni, hogy gördülékenyebben lehessen végighaladni rajta.
Az új technológia révén az arra alkalmas elektromos autók akár néhány perc alatt is igen komoly töltést vehetnek fel.
Nemrég írtunk arról, hogy az ABB legújabb Terra HP töltői révén adott esetben akár 350 kW teljesítménnyel, 800 V-os feszültség mellett is tölthetők a rendszerrel kompatibilis villanyautók. Most pedig a Siemens demózott egy még ennél is nagyobb teljesítményű, még gyorsabb elektromosautó-töltési megoldást.
Az újfajta töltő Jettingen-Scheppachban található, a német A8-as autópályán Augsburg és Ulm között. A töltőrendszer maximális teljesítménye 450 kW, a legnagyobb feszültség pedig 920 V. Mivel egyelőre még egyetlen kereskedelmi forgalomban kapható személyautó sem tölthető ilyen paraméterek mellett, a Siemens két prototípussal demózta a töltési sebességet.
A demó során egy jelentősen módosított Porsche Panamerát és egy BMW i3 prototípust használtak a cég munkatársai. A Porschéban lévő 90 kWh kapacitású akkumulátorba 3 perc alatt annyi töltést pumpáltak, ami több mint 100 kilométeres hatótávolságot biztosít, a kis BMW 57 kWh-s telepét pedig 15 perc alatt 10-ről 80 százalékosra töltötték.
A CCS Type 2 szabványú töltőállomás standard kábelekkel és csatlakozókkal maximum 175 kW teljesítménnyel használható, a 450 kW-os csúcsteljesítmény csak a legújabb folyadékhűtéses Phoenix Contact kábelekkel érhető el.
Ígéretek szerint a jövő évben érkeznek az első olyan kocsik, melyek már támogatni fogják a 150 kW-os töltést, a 350 kW-tal tölthető modellek megjelenésére pedig várhatóan 2020 magasságában kerül majd sor. Addig pedig be kell érnünk a maximum 50 kW-os villámtöltéssel, ami viszont legalább már hazánkban is használható, bár egyelőre még nem túl sok helyen.
Sokszor hallottuk korábban, hogy azért sem érdemes új elektromos autó vásárlásában gondolkodni, mert ez a technológia még kiforratlan és könnyen lehet, hogy az energia tárolására használt akkumulátor néhány éven belül tönkremegy. Ennek a meghatározó alkatrésznek a cseréje pedig hatalmas költséget jelent, így egy használt elektromos autó sokat veszíthet újkori árából. Nos, ezt a városi legendát az Autolist.com legfrissebb tanulmánya megdöntötte, legalábbis ami a használt Teslákat illeti. Kiderült ugyanis, hogy a Tesla Model S és Model X sokkal jobban tartja az árát, mint a belsőégésű motorral szerelt riválisaik.
A Teslák tartják a legjobban az árukat
Annak ellenére, hogy a kedvezőbb áron megvásárolható Tesla Model 3 megjelent a piacon és a rivális gyártók sorra mutatják be tisztán elektromos meghajtású modelljeiket, a használt Tesla Model S-ek és Model X-ek kitartóan tartják árukat a használtautó piacon – írja az Autolist.com legfrissebb tanulmányában.
A tanulmányban az Autolisten szereplő mintegy 1,2 millió darab luxusszedánt vizsgálták, amelyből 35 442 darab volt Tesla Model S. A készítők az újkori listaárat, a használtpiaci átlagárat és a futásteljesítményt vették figyelembe és azt találták,
hogy a Tesla szedánja tartotta legjobban az árát, 50 ezer mérföld (durván 80 ezer kilométer) megtétele után csupán átlagosan 27 százalékkal ért kevesebbet, mint az újkori listaára.
A rivális gyártók modelljei közül a Mercedes S-osztály következett a sorban, amely átlagosan 33 százalékot veszített az értékéből, majd a Porsche Pananamera és a Lexus LS 460 következett. A legnagyobb árvesztést a Jaguar XJ szenvedte el, amely 50 ezer mérföldes futásteljesítménnyel átlagosan 45 százalékkal ért kevesebbet újkori áránál.
A Tesla Model X és SUV riválisai között még jelentősebb volt a különbség az Autolist tanulmánya szerint, amelyben összesen 1,68 millió járművet vizsgáltak. Egy 50 ezer mérföldet futott Tesla Model X ugyanis átlagosan 23 százalékkal ért kevesebbet újkori listaáránál, míg a sorban második Lincoln Navigator esetében ez az érték 34 százalék volt. A szegmensen belül, ahol olyan konkurens modellek is szerepeltek, mint az Audi Q7-es, a Mercedes GL, vagy éppen a Range Rover, a legnagyobb értékvesztést a BMW X5-ös szenvedte el, ennek átlagos mértéke 37 százalék volt.
Nagyon nehéz időszakon van túl a Tesla
Az Autolist tanulmányában kitért arra is, hogy nagyon nehéz időszakon van túl a Tesla, a gyártás pokla után a kiszállítás poklát járta meg az amerikai elektromosautó-gyártó. Vezére, Elon Musk pedig egy meggondolatlan Twitter-üzenete miatt egyezségre kényszerült a tengerentúli tőzsdefelügyelettel, amelynek eredményeként büntetést kellett fizetnie és le kellett mondania elnöki tisztségéről.
Mindezek ellenére a Model 3 gyártását sikerült érdemben felpörgetnie a Teslának és az árazási stratégiájának (a legolcsóbb alapverziót nem lehet még kapni) köszönhetően a várakozásokat meghaladó bruttó marzsot is realizált járművein a harmadik negyedévben, amelyet döntően a fentieknek köszönhetően már nyereséggel tudott zárni.
Az amerikai gyártó érkezőben lévő villanymotoros roadstere padlógázra szó szerint az ülésbe préseli az embert.
A Tesla Model S P100D egy teljes értékű elektromos szedán, mellyel akár 3 másodperc alatt is fel lehet gyorsulni állóhelyzetből 100 km/h-ra. A Tesla egyelőre még fejlesztés alatt álló, de hamarosan a kereskedelmi forgalomban is megjelenő második generációs Roadster modellje pedig ugyanezt a feladatot akár 2 másodperc alatt is képes abszolválni.
És körülbelül ilyen reakciókat vált ki az utasülésen helyet foglalókból:
A gyorsulásélményt ezúttal persze a Tesla különleges fényalagútja is fokozza, és vélhetően a nyitott tető miatt is picit még inkább mellbevágó a tempó. A Roadster a hivatalos gyári adatok szerint 1,9 másodperc alatt gyorsul fel állóhelyzetből 96 km/h-s sebességre, a 0-160 km/h sprintet pedig mintegy 4,2 másodperc alatt lehet letudni vele.
A 400 km/h végsebességűnek ígért villanyautó 8,8 másodperc alatt abszolválja a negyedmérföldes gyorsulást, amire jelenleg egyetlen sorozatgyártású autó sem képes. Igaz egyelőre még a Tesla Roadster sincs sorozatgyártásban.
Elon Musk a 60 Minutes nevű műsorban beszélt arról, hogy ha lehetőség adódik, szívesen megvásárolnák a General Motors néhány gyárát.
A Tesla vezére Lesley Stahlnak, a 60 Minutes műsorvezetőjének beszélt a terveiről, bocsánatot viszont nem kért megbotránkoztató viselkedéséért, pedig bizonyára sokan számítottak rá. Helyette inkább beszólt az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC), amely még szeptemberben perelte be a befektetők megtévesztése miatt, és többször kiemelte mennyire nem tiszteli őket.Musk akkor egy twitter üzenetet posztolt, miszerint hajlandó lenne kivezetni a tőzsdéről a Teslát.
Ennek hatására az elektromos autógyártó részvényei elszálltak, de a hír sokak szerint csak kacsa volt és éppen a részvényárak feltornászására szolgált. Ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy senki sem tökéletes, ő maga pedig igen impulzív ember, ezért sokszor cselekszik meggondolatlanul.
Nemrég élő adásban füvezett, előtte a twitter üzenetével haragította magára a hatóságokat, majd pedofilnak nevezte a thai barlangi mentésben résztvevő egyik búvárt.
Musk szerint ő csak saját magát adja, de azt is elismerte, hogy nagyon stresszes volt az idei év és ez lehetett az egyik oka megkérdőjelezhető cselekedeteinek. A Model 3-as gyártási nehézségeiről is beszélt, valamint arról, hogy nemcsak a Teslának, hanem neki magának is gondjai vannak a határidők betartásával.
Felmerült az is, hogy a General Motors (GM) legutóbbi 14 ezer fős leépítése miatt akár gyárakat is bezárhatnak majd, a Tesla pedig kész lenne azokat megvásárolni.
A Tesla első kínai gyárában már 2019 második felében beindul a részleges termelés – közölte Sanghaj polgármesterét idézve több kínai internetes portál csütörtökön.
A Tesla júliusban állapodott meg a sanghaji hatóságokkal arról, hogy ott építi fel első elektromos autókat gyártó üzemét az Egyesült Államokon kívül. A beruházás értéke mintegy kétmilliárd dollár, az üzemben évi 500 ezer autót gyártanak majd, ezek java valószínű a vállalat kisautója, a Model 3 lesz majd.
Bár egy ideje már szó volt a kínai gyárnyitásról, az amerikai-kínai kereskedelmi viszály elmérgesedése kényszerítette ki a döntést a Teslánál. A kínai kormánynak az a döntése, hogy 25 százalékról 40 százalékra emelte az amerikai autók vámtételét (ezt úgy tűnik, visszavonják majd) – válaszul a washingtoni kormány vámemelésére -, ugyanis éppen a Teslát érintette a legérzékenyebben, tekintettel arra, hogy nem rendelkezik helyi gyártással és nem folytat együttműködést helyi partnerrel sem, az ország autópiaca pedig óriási.
Ezen a helyzeten változtat a sanghaji üzem. Azért esett épp Sanghajra a Tesla választása, mert Kínába itt a legtöbb elektromos autó, a múlt év végén 165 ezer ilyen járművet tartottak nyilván. Kínában rohamosan növekszik a teljesen elektromos, valamint a hálózatról is tölthető (plug-in) hibrid, összefoglaló nevükön “új energia járművek” (new-energy vehicles, NEV) értékesítése még az egyébként lassuló autópiaci forgalom közepette is. A NEV-értékesítés az idei első tíz hónapban 76 százalékkal, 860 ezerre nőtt.
Nem ment terv szerint, nem volt könnyű, de elért végre a Tesla oda, ahova jó ideje tart: megvolt az első nap, amikor ezer fölötti számban születtek Model 3-asok a fremonti üzemben.
Lassan elfelejthetjük, hogy a Tesla egy túlértékelt kis gyártó. Hogy túlértékelt, az még lehet, de hogy kis szereplője lenne az autógyártásnak, az napról napra kevésbé igaz. Már a Model 3 bevezetése előtti időkben egyértelmű volt, hogy a kaliforniai villanyautómárka jövője a kis Tesla sikerén áll. A siker megvolt, százezerszám rendelték elő szinte látatlanban, csak a gyártás felfuttatása ment a tervezettnél lassabban, nehezebben.
Most viszont elértek végre egy olyan tempót, amivel már ki lehet szolgálni a megrendelői igényeket: ez lett az ezer 3-as/nap. Pontosabban megvolt az első ilyen napjuk, az átlagos termelés pedig tartja a négyezer autó/hetes tempót. (A Bloomberg saját Tesla-mérőjét itt találod.)
Model 3-asok a Tesla fremonti telephelyén
Ez a mostani határ azt jelenti, hogy jöhetnek a Model 3-asok Európába lassan. Korábban ez az ezer legyártott autó per nap volt becélozva, mint elvi határ, ami után felénk is elkezdik árulni. Eszerint ez már a jövő év elején beindulhat.
Elon Musk, a Tesla vezére rendszeresen küld motivációs e-maileket dolgozóinak, legutóbb arról számolt be, hogy sikerült elérniük a Model 3 esetében a napi 1000 darabos gyártást. Ezen kívül további két nagyon izgalmas számot is megosztott a világgal a gyártási költségekkel kapcsolatban.
A Tesla számára jelenleg a legfontosabb feladat a Model 3 gyártásának felfuttatása. Ez viszont nem egyszerű feladat, Musk egy vele készített interjúban nemrég elárulta, az új modell miatt csupán néhány hétre voltak attól, hogy csődbe menjenek. A problémákat viszont sikerült megoldani és a gyártási darabszámok érdemben emelkedtek az elmúlt hónapokban. Ennek köszönhetően a Tesla mostanra elérte a napi 1000 darabos gyártást, erről írt legalábbis a vállalat vezére a dolgozóinak küldött e-mailjében.
Musk egyben arra kérte a dolgozókat, hogy koncentráljanak az egyes gyártási folyamatok egyszerűsítésére, a ciklusidő csökkentésére. A Teslának a gyártási darabszám felpörgetése mellett ugyanis kiemelten fontos a költségek csökkentése is, hiszen a vállalat menedzsmentje korábban azt ígérte, hogy a Model 3 alapváltozata, amelyet 35 ezer dolláros indulóáron kínálnak majd, 2019 első negyedévének végén, második negyedévének elején már gyártásba kerül.
Így érthető, hogy Musk miért írta azt a munkavállalóknak, hogy
Fontos szem előtt tartani, az autó előállítási költsége durván 10 000 értékes alkatrészből és gyártási folyamatból tevődik össze. Jelenleg a Model 3 alap változatának gyártási költsége 38 ezer dollár közelében van, így az egyes alkatrészek és gyártási folyamatok költsége csupán 3,8 dollár. Ez egyben azt is jelenti, hogy a költséghatékonyság érdekében minden fillérért harcolunk.
Ezt a gondolatmenetet folytatva Musk beszélt arról is, hogy pontosan ezért már a legkisebb hatékonyságjavulásnak is hatalmas hatása lehet a Tesla működésére.
Musk bejelentésének láthatóan őrültek a befektetők, a Tesla árfolyama közel 3 százalékot emelkedett a csütörtöki záráshoz képest, így 350 dollár felett zárta a hetet. A teljes évet figyelembe véve is jól szerepel az amerikai elektromosautó-gyártó, árfolyama több mint 12 százalékot erősödött.
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.
Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.
Funkcionális sütik
A cookie engedélyezése lehetővé teszi, hogy javítsuk honlapunkat. Ez azért jó Neked, mert személyre szabott ajánlatokat fogsz kapni.
A feltétlenül szükséges sütiket mindenkor engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.
Süti szabályzat
Amikor Ön weboldalunkat böngészi, termékeinket és szolgáltatásainkat tekinti meg, többféle sütit (cookie) alkalmazunk. A sütik olyan, a szerverünk által az Ön számítógépén elhelyezett rövid, számítógépek által értelmezhető fájlok, amelyek segítenek a szerverünkön futó programoknak és az Ön böngészőjének abban, hogy Ön könnyebben tudja használni weboldalunkat.
A sütik egy része azért szükséges, hogy a website-unk működőképes legyen, ezek létrehozása és az Ön számítógépén való elhelyezése előtt nem kérünk beleegyezést. Ezek a szükséges sütik a következők:
SÜTI NEVE
CÉLJA
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
PHPSESSID
weboldal működése
lejárata: 23 nap
_cfduid
weboldal működése
lejárata: 29 nap
elementor
weboldal működése
folyamatosan megmaradó
Az általunk használt sütiken túl igénybe vesszük külső vállalatok (harmadik személyek) szolgáltatásait is, amelyek szintén sütiket helyezhetnek el az Ön számítógépén, ezekhez szintén az Ön hozzájárulását, beleegyezését kérjük. A statisztikai célra használt sütik a következők:
SÜTI NEVE
CÉLJA
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
_ga
statisztikai adatgyűjtés
lejárata: 2 év
_gat
statisztikai adatgyűjtés
lejárata: 1 nap
_gid
statisztikai adatgyűjtés
lejárata: 1 nap
A marketing célra használt sütik a következők:
SÜTI NEVE
CÉLJA
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
_fbp
marketing adatgyűjtés
lejárata: 3 hónap
ads/ga-audiences
marketing adatgyűjtés
lejárata: a munkafolyamat vége
fr
marketing adatgyűjtés
lejárata: 3 hónap
tr
marketing adatgyűjtés
lejárata: a munkafolyamat vége
Amennyiben további információra van szüksége kérjük, érdeklődjön cégünknél.