Tíz évünk lehet elektromosra cserélni a benzines és dízelautókat

2028-tól Európában be kellene szüntetni az új dízel-, benzines és hagyományos hibrid üzemű autók árusítását azért, hogy a Párizsi Klímaegyezmény célját el lehessen érni, ez a következtetése a német űr-, energia- és közlekedéskutatási intézet (DLR) által végzett tanulmánynak.

Eszerint, amennyiben a következő évtized vége előtt nem vezetik ki az európai újautó piacról a hagyományos meghajtású modelleket, úgy Európa nem teszi meg a szükséges lépést a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokos korlátozása érdekében. A tanulmány az úgynevezett karbon büdzsé fogalmából indul ki, amely azt a szén-dioxid mennyiséget takarja, amennyit a katasztrofális mértékű klímaváltozás megelőzése előtt legfeljebb kibocsáthat az emberiség.

A Greenpeace Belgium által publikált tanulmány két forgatókönyvet vázol arra, hogy megelőzhető legyen az ezt meghaladó mértékű globális átlaghőmérséklet felmelegedés, illetve szén-dioxid-kibocsátás. A jelentés szerint ahhoz, hogy 50 százalékos eséllyel elérhető legyen a cél, tíz év múlva kell radikális változást elérni a járművek kibocsátása terén. Ahhoz azonban, hogy 66 százalékos eséllyel elérhető legyen a cél, már öt év múlva szükség lenne a piac drasztikus átalakulására. A gépjárművek mellett a DLR anyaga szerint természetesen más szektorokban is hasonlóan radikális átalakulásra van szükség.

A hagyományos hajtású járművek kereslete a DLR szerint várhatóan fokozatosan csökken majd, összefüggésben a levegőminőségi és egészségi kérdésekre irányuló fokozott figyelemnek, vagy az új városi mobilitási trendeknek köszönhetően. Ugyanakkor az elektromos járművek térnyerése zavarokat okozhat a munkaerőpiacon, és más jellegű környezetvédelmi aggályokat kelthet ezen technológia fokozott ritkaföldfém-igényére tekintettel.

Forrás: https://www.portfolio.hu/vallalatok/fenntarthatovilag/tiz-evunk-lehet-elektromosra-cserelni-a-benzines-es-dizelautokat.4.298408.html

Úgy szabadulunk majd a kipufogós autóktól, mint a nyomógombos mobiloktól

Miután a kétezres évek végén az iPhone széles körben ismertté tette az érintőképernyős technológiát, a magyarok zöme még sokáig gombokat nyomogatva álmodozott a sci-fiket idéző megoldásról. Azonban nem kellett sok idő hozzá, hogy ma már relikviaként gondoljunk a nyomógombos készülékekre. Bár az elektromos autók esetében az átállás nyilván összetettebb, hiszen nemcsak új töltőállomás-rendszer kiépítése szükséges, de a technológiáknak is vannak még fejleszthető területei, mint a hatótávolság – vagyis az akkumulátorok teljesítménye – vagy a töltés gyorsasága. Azonban a klímaváltozás enyhítésére hozott és tervezett állami szabályozások elősegíthetik a folyamatot és az eladási statisztikák is a villanyautók elképesztő ütemű térnyeréséről árulkodnak. Bár összességében még elenyésző a zöld rendszámos autók aránya a magyar utakon, azonban egy, a Bosch által készített kutatás szerint – amely tíz éven keresztül monitorozta a magyar autózási szokásokat – ez már nem sokáig lesz így.

 

140 év után búcsút inthetünk a kipufogógáznak?

Az elmúlt tíz évben szinte semmit nem változott a magyar utakon futó autók összetétele a gépkocsik meghajtását illetően: többségük most is benzinnel működik (82 százalék), ahogy tíz évvel ezelőtt is (85 százalék), a fennmaradó járműpark pedig gázolajjal, az alternatív meghajtású – gázüzemű, elektromos vagy hibrid – autók aránya elenyésző, statisztikailag még mindig alig kimutatható (összesen 1 százalék).

Mindössze 2014-ről 2016-ra történt figyelemre méltó változás, a gázolajos autók 14 százalékról 18-ra ugrottak a benzines autók kárára, azonban ez a növekedés 2018-ra már megtorpant, sőt 17-re esett, a dízelbotránynak köszönhetően pedig további csökkenése várható – derül ki a Robert Bosch Kft. megbízásából a Medián Közvélemény és Piackutató Intézet által készített felmérésekből. A Bosch 2008 óta – kétévente – méri a magyar autózási szokásokat, így a rendelkezésre álló adatokból jól látszanak az elmúlt tíz év tendenciái, de a legutóbbi – 2018. márciusi – felmérésből következtetni lehet a jövőbeni piaci változásokra is.

Úgy szabadulunk majd a kipufogós autóktól, mint a nyomógombos mobiloktól

A dízel technológia visszaszorulása nemcsak a benzines autók felé, hanem az egyre inkább elérhető, gazdaságosan üzemeltethető, különböző támogatásokkal – például ingyen töltéssel és parkolással – megtolt elektromos vagy hibrid hajtású autók felé fordíthatja a vásárlókat. Bár az elmúlt tíz év statisztikái még nem utalnak erre, a 2400 fő megkérdezésével készült reprezentatív tanulmányban azt is vizsgálták, hogy milyen autót vásárolnának most a felmérésben résztvevők.

Elektromos meghajtású autót 9 százalék venne – szemben a mostani 1 százalék alatti részaránnyal – ráadásul, ha a számítást csak azokra szűkítjük, akik nem zárják ki, hogy vennének autót, akkor az elektromos hajtást előnyben részesítők aránya már 12 százalék – a jelenlegi autótulajdonosok körében 9, a potenciális új belépők körében 16 százalék.

A változás mértékét és jelentőségét is növeli, hogy a felmérésben az elektromos meghajtásra vonatkozóan konzervatív értékek szerepelnek, ugyanis a kérdésre adható válaszok között ilyen lehetőség nem szerepelt, csak akkor rögzítették, ha a megkérdezett a kérdésre válaszolva spontán említette. Az is kiderült, hogy az elektromos meghajtás a diplomások, a budapestiek, valamint a 30 évnél fiatalabbak körében kiemelkedően népszerű.

Arányában még elhanyagolható, de elképesztő ütemben jön

Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) legutóbbi autóeladásokra vonatkozó adataijól tükrözik a piaci folyamatokat: a tavalyi elsőnegyedéves statisztikákhoz képest idén a dízeles autók eladása 17 százalékot zuhant, a benzines 14,7 százalékkal, az elektromos autók eladásai pedig 47 százalékkal nőttek, a hibridek 25,7 százalékkal.

Norvégiában úgy számolnak, hogy az év végén – a hibridekkel együtt – már 230 ezer e-autó fut majd az utakon, vagyis majdnem minden tizedik autó – részben – elektromos lesz az országban. És még csak nem is náluk a legnagyobb a kereslet: Németországban az elektromosan tölthető járművek eladása az első negyedévben 70 százalékkal 17 574 darabra ugrott, amivel először előzte meg Norvégiát a negyedéves számok tekintetében. Az értékesítési számokba beletartoznak a teljesen elektromos járművek és a plug-in hibrid autók is. A fordulat pedig már a hétköznapokban, az utcákon is jól érzékelhető, Münchenben például egyre több Tesla, BMW i3 vagy éppen Nissan Leaf hasít az utakon.

Úgy szabadulunk majd a kipufogós autóktól, mint a nyomógombos mobiloktól

KSH szerint Magyarországon 2017-ben összesen 3 471 997 személygépkocsi volt forgalomban, ebből mindössze durván 6 ezer elektromos meghajtású vagy hibrid, ugyanis ennyi zöld rendszámot adtak ki idén áprilisig. Ez egyelőre nem tűnik soknak, azonban, ha a növekedés ütemét nézzük, biztatóbb a helyzet: a Jedlik Ányos Klaszter adatai szerint 2016 februárjában 370 zöld rendszámos autó volt az utakon, egy évvel később már 1765, idén áprilisban pedig ki híján elérte a hatezret, azóta bizonyára át is lépte. Az ACEA szerint a tavalyi első negyedév 184 elektromos autójával szemben idén már 481 talált gazdára, míg hibridből a korábbi 711-hez képest idén január és március között 1122.

A tömeges elterjedéshez azonban – az állami támogatás ellenére – a legfőbb korlát a vételár. Ha a másfél milliós támogatást és a kereskedői kedvezményeket is levonjuk, így is legalább 5-6 millióba kerül a legolcsóbb modell, ami nem kevés egy olyan országban, ahol a 2017-es adatok szerint minden hatodik használtautó-vásárlásra jut egy újautó-értékesítés, a forgalomban lévő autók átlagéletkora pedig 14 év.

 

Norvégiát sem a környezettudatosság hajtja

Magyarországon egy tisztán elektromos Volkswagen Golf listaára – kedvezmények nélkül – 12 millió forint, miközben a benzines modellt – szintén listaáron – 6,5 millióért hirdetik. Ez a kétszeres különbség általában mindenhol megvan, legfeljebb az áfa és egyéb kereskedelmi stratégiák okozhatnak eltérést. Norvégiában például körülbelül 10,4 millió forintra jönne ki az e-Golf ottani ára, míg az 1,2-es benzines modell 7,2 milliótól elérhető.

A norvégok azonban súlyos importvámot vetnek ki a benzines és dízel autókra, miközben az e-autók esetében eltekintenek ettől, sőt a 25 százalékos áfát is elengedik. Így végül az említett alap benzines Golf tényleges ára 11,2 millió forintnak megfelelő korona, vagyis 800 ezer forintos hátrányba kerül az e-Golffal szemben. Mivel utóbbinak a fenntartása is sokkal olcsóbb – például nem kell a parkolásért vagy az útdíjért fizetni – nem kérdés melyiket veszi inkább a lakosság. Más kérdés, hogy felmérések szerint a norvég e-autó tulajdonosok 70 százalékának hagyományos hajtásláncú modellje is van, mert, ha vidékre kell menni, akkor a fejlett töltőinfrastruktúra ellenére is félnek attól, hogy útközben lemerülnek, vagy kényelmetlennek tartják a hosszadalmas újratöltést.

Bár a norvég modell magyar viszonylatokba való átültetése – vagyis a benzines/dízeles modellek megdrágítása – a fizetőképes kereslet hiányában nem járható út, az nyilvánvaló, hogy 140 év után a belső égésű motor nem csak, hogy méltó kihívóra talált az elektromos hajtásban, de csak idő kérdése mikor váltja le azt.

A Bloomberg 2018-as New Energy Outlook (NEO) elemzése szerint 2040-re a világszerte eladott új autók 55 százaléka már elektromos hajtású lehet.

Ez pedig nem tűnik túlzó becslésnek, tekintve, hogy Franciaország és Nagy-Britannia 2040-től betiltja a hagyományos hajtású – benzines vagy dízeles autók – értékesítését, de Norvégiában például már 2025-től csak nulla emissziós értékű gépjárművek értékesíthetők, Németország, Hollandia és India pedig 2030-as céldátumot tűzött ki. De az autógyártók is elszántak: a Volkswagen 2025-ig egymillió elektromos autó leszállítását tervezi, a Toyota pedig bejelentette, hogy megkezdi dízel személyautóinak kivezetését az európai piacról.

Forrás: https://www.portfolio.hu/vallalatok/ugy-szabadulunk-majd-a-kipufogos-autoktol-mint-a-nyomogombos-mobiloktol.4.298802.html

Elvileg néma, de mégis van egy egészen szokatlan hangja a Tesla kamionjának

Amikor először elmegy majd mellettünk egy ilyen, lehet, hogy a Star Wars fog beugrani.

Ha minden a Tesla vezérének, Elon Musknak a tervei szerint alakul, akkor a haszonjárművek világát is alaposan felforgathatja majd az elektromos autóival a kaliforniai cég. A tavaly bemutatott Tesla Semi Truck egyre többször látható utcai videókon is.

Mégis, mennyire más egy ilyen nyerges vontató, mint amit idáig megszokhattunk? Egyre inkább látszik minden részletéből, hogy elég jelentősen. Nem csak azért, mert a sofőr például középen ül, hanem azért is, mert a kísérők kissé furcsán helyezkednek el a kabinban. Leginkább olyan az egész, mint a McLaren F1 nevű sportkocsiban volt, ami ma nagyjából 6 milliárd forintot ér darabonként. Ott szintén középen ült a sofőr.

A Tesla nyerges vontatójában egyébként négy darab, egymástól független nagyteljesítményű villanymotor teljesít szolgálatot, melyek a hátsó tengelyeket hajtják. Ezeknek köszönhetően a 40 tonna össztömegű járgány körülbelül 20 másodperc alatt gyorsul fel álló helyzetből 100 km/h tempóra. A jármű legnagyobb kapacitású változatával az ígéretek szerint körülbelül 800 kilométeres távolságot lehet megtenni egy feltöltéssel.

Aki pedig arra is kíváncsi, milyen a kabintér belülről, ebben a rövidke videóban nemcsak a járgány külsejét, hanem a belsejét is alaposan szemügyre lehet venni.

Forrás: https://hvg.hu/cegauto/20180923_tesla_semi_truck

Egymás után törik rommá az új Teslákat – Az eredmény a masszív öt csillag

A Tesla legújabb modellje sem kerülhette el az amerikai Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal (NHTSA) töréstesztjét, amelynek eredményeit most hozták nyilvánosságra: a Model 3 minden kategóriában és alkategóriában a lehető legjobb eredménnyel, öt csillaggal végzett.

 

Tarolt a Model 3

A Tesla Model 3 bizonyított mindhárom törésteszten, a maximálisan adható öt csillagos eredménnyel teljesítette a frontális ütközést, az oldalütközést oszloppal és az oldalütközést fallal. Ezekről a töréstesztekről természetesen videók is készültek, amelyeken bárki megnézheti, milyen hatással voltak a karosszériára, illetve a tesztbábuk állapotára az egyes tesztek.

A Tesla Model 3 egyébként olyan rivális modelleket utasított maga mögé a törésteszteken, mint a C-osztályos Mercedes, vagy a BMW 3-as sorozata, ezek ugyanis a sofőrvédelem területén a megszerezhető öt csillagból csak négyet abszolváltak frontális ütközéskor. A Tesláknak ugyanis van egy hatalmas előnye, az elülső részükből értelem szerűen hiányzik a belsőégésű motor, így viszont hatalmas gyűrődő-zóna áll rendelkezésre a keletkező energia “elnyelésére”.

Ezen kívül a vállalat külön merevítőelemet is használ a Model 3 elülső részében, amely rövid időre meg is jelenik a frontális ütközést bemutató videóban. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a Teslák karosszériája nem véletlenül ilyen ellenálló, Elon Musk életrajzi könyvében elárulta, a hegesztés területén korábban komoly tudásra tettek szert másik vállalatánál, a rakétagyártással foglalkozó Space X-nél. Az itt megszerzett tapasztalatoknak pedig komoly hasznát vették a járműgyártás során is.

A Tesla mindenkit maga mögé utasított

A mostani törésteszt eredménye egyben azt is jelenti, hogy Elon Musk vállalata az egyetlen olyan autógyártó a világon, amelynek minden egyes gyártott modellje a lehető legjobb értékelést kapta az amerikai hatóság töréstesztjén. Korábban a Tesla Model S és a Tesla Model X is minden kategóriában öt csillagot szerzett.

Ehhez viszont gyorsan hozzá kell tenni, hogy ez csak a publikus értékelés volt, a Model S ugyanis a nem publikus értékelés szerint, amelyet az NHSTA az autógyártókkal oszt meg, 5,4 csillagot ért el a jármű. Ebből is látszik, hogy az értékelési rendszer nagyon becsapós és bár eredeti célját tekintve arra szolgál, hogy az egyes gyártók modelljei összehasonlíthatóak legyenek a biztonságosságuk alapján, a Tesla itt is kilóg a sorból.

Nem véletlen, hogy a Tesla vezére Twitteren rögtön jelezte, véleménye szerint végül a Model 3 lehet a legbiztonságosabb autó a világon, amelyet az amerikai hatóság valaha tesztelt.

A nap fotója: Nem erre számít az ember, ha benéz a Tesla csomagtartójába

Az elektromos autó sofőrjét Szerbiában igazoltatta egy járőr, a kép készítője szerint a jelenet ennél “szerbesebb” nem is lehetne.

Vasárnap óta terjed az a fotó a Twitteren, amiben egy Tesla Model S sofőrjét igazoltatja a rendőr – szúrta ki a 444. A felvétel Szerbiában, azonban belül is Belgrád és Ripanj között készül(hetet)t, ami elsőre nem tűnik kiemelkedő eseménynek, a @looptaa képhez fűzött szövege azonban egészen más megvilágításba helyezi a dolgot.

A Tesla Model S csomagtartóját jobban megvizsgálva ugyanis jól látszik, hogy hatalmas benzines kannák vannak benne, amikben jól láthatólag még folyadék is van.

A Twitter-felhasználó szerint az már apró finomság, hogy a Tesla sofőrje susogós felső+nadrág kombóban látható a felvételen. Már csak a nyakba akasztott hasitasi hiányzik.

Forrás: https://hvg.hu/cegauto/20180924_tesla_model_s_kozuti_ellenorzes_igazoltatas

A Tesla Motors története

Minden autógyárnak megvan a maga kis története, de nincs még egy olyan, amelyik úgy és annyira változtatta meg a világot, mint a Tesla

A Tesla név hallatán egyre kevesebbszer gondolsz a horvát Katonai határőrvidéken 1856-ban született Nikola Teslára (a terület közvetlen bécsi fennhatóság alá tartozott, nem a Magyar- vagy az azzal perszonálunióban lévő Horvát Királysághoz). Sokkal inkább a lóerőkre, a nyomatékos elektromos autókra, és az összes hype-ra, ami a márkát körülveszi.

Merthogy Elon Musknak már-már egy Apple-szintű márkát sikerült teremtenie szinte a semmiből, nem is akárhogy! A Dél-Afrikai Köztársaságban született Elon Reeve Muskotsokan csak az igazi Vasembernek nevezik, lévén az utóbbi két évtizedben a tech ipart forradalmasította ötleteivel. És csak hogy párat megnevezzünk ezekből: PayPal, X.com, SpaceX (bizonyám, 2001-es alapításával a SpaceX idősebb, mint a Tesla Motors), SolarCity, Hyperloop. És persze a Tesla Motors. Ha követted a híreket az elmúlt 10-15 évben, akkor általában a következőket tapasztaltad:

  • Elon Musk előáll valami futurisztikus ötlettel, amit tálal a nagyközönségnek.
  • Az emberek legtöbbje azt mondja rá, hogy ez őrültség
  • De Elon Musknak sikerül befektetőket szereznie az ötletéhez
  • Az ötlet megvalósul, és az emberek megőrülnek érte

A Tesla Motors indulása a Roadsterrel

Dióhéjban ez történt a Teslával is, viszont a részletek éppolyan érdekesek. 2003-ban alapította a Tesla Motorst Martin Eberhard és Marc Tarpenning, ekkoriban csupán befektetőként volt jelen Musk a cégnél. Martin Eberhard 2007-ig volt a cég vezérigazgatója, azután leváltották a posztjáról. 2006-ban bemutatták a Tesla Roadstert (kódneve a fejlesztési időszakban DarkStar, azaz SötétCsillag volt), az első elektromos autójukat, amelyet a Lotus Cars segítségével fejlesztettek ki.

A Roadster 393 km-es hatótávval rendelkezett, hála a lítium-ion akkumulátoroknak, amiket sikerült továbbfejlesztenie a Tesla mérnökeinek. A Roadster 248-288 lóerővel és 270-400 Nm-es nyomatékkal büszkélkedhetett.  Utólag visszatekintve, a 2008 – 2012 között gyártott Roadster nem forgatta fel a piacot a maga 2500 darabos gyártásával, viszont nem is az volt a célja, de erről később.

Tesla Roadster oldalról

Igazi sportos forma, de a valóságban nagyon is kicsi a Roadster
A 2008-as gazdasági világválság kitörésekor ült a vezérigazgatói székbe Elon Musk, hogy átalakítsa a vállalat szerkezetét, ugyanis félő volt, hogy nem fogja túlélni a cég a válságot. Ahogy a vezérigazgatói székbe került, két dolgot csinált azonnal: elbocsátotta a Tesla Motors dolgozóinak negyedét, és hatalmas iramban elkezdett befektetőknél házalni, hogy se a Teslának, se a SpaceX-nek ne kelljen lehúznia a rolót (erről itt találsz egy érdekes cikket). Miután a céget sikerült megmenteni, hozzáláttak a komolyabb munkához: a Model S-t kellet bemutatni a világnak.

Model S, egy sikersztori

A Model S-t rohamtempóban fejlesztették, 2008. június 30-án mutatták be a sajtónak a prototípust, 2012. június 22-étől pedig már meg is lehetett vásárolni a Model S-t. Eredetileg az új-mexikói Albuquerque-ben lett volna a gyártás, de egy jól sikerült üzleti húzás miatt végül a kaliforniai Fremont lett a helyszín. A 2008-as válság igazi erőpróba volt a cégeknek, és nem mindenki tudott úgy fennmaradni, mint a Tesla. Mint például a General Motors. A GM a 60-as évek óta gyártott autókat Fremontban, 70 focipályányi hatalmas területen, Fremont legnagyobb munkaadójaként.

Viszont a válság miatt be kellett zárniuk az üzemet, és eladásra került az autógyár is, amit Elon Musk „potom” 42 millió dollárért vett meg, és szintén használt gyártósorokat vásárolt hozzá. Musk zsenialitása ebben is tetten érhető, ugyanis a stratégiája az volt, hogy a már meglévő technológiát felhasználva, azt csiszolva hozzanak létre hatékony elektromos luxusautókat, ezzel is csökkentve a gyártási költségeket.

Tesla Model S havas úton

Az igazi áttörést jelentő Model S hiába lett erősebb, inkább a luxus lett hangsúlyos
Maga a Model S tartalmazott néhány olyan újítást, ami igencsak vonzóvá tette a vásárlók szemében. Például az akkumulátorokat korábban az ülések mögé helyezték, viszont a Model S-ben már az autó padlójában kapott helyet a sok kis energiacella, így több hasznos tér áll rendelkezésre az utasoknak, és jobb súlyelosztást is sikerült elérni. Viszont ennek a konstrukciónak van egy hátránya is: a lítium-ion akkumulátorok erős igénybevétel esetén nagyon fel tudnak melegedni.

Ezt te is tapasztalhatod, ha előveszed a mobilod, és jól megdolgoztatod a telefonod processzorát, minél több alkalmazást egyszerre futtatva. Csak amíg egy telefonnál (amíg nem Samsung Galaxy S7 az a bizonyos telefon) nem okoz ez problémát, egészen más a probléma, ha egy 362 lóerőtől akár 762 lóerő teljesítmény leadására képes sportkocsiról van szó.

A Tesla logója

A Tesla logója oldalnézetből egy stilizált elektromotor keresztmetszete
A cég logójára számtalan találgatás született eddig, hogy vajon mit is ábrázolhat. A
T-betű alakja egyértelmű benne, de hogy mégis mi lehet fölötte az az újabb vonás, az eddig rejtély volt. Újságírói kérdésre egy hete viszont Elon Musk megválaszolta, hogy valójában a logót egészben kell nézni, ugyanis az egy elektromotor keresztmetszete oldalnézetből.

Hogy az akkumulátor ne gyulladjon ki, az energiacellákat hűtőközeggel szeparálják, ez amellett, hogy hűt, megakadályozza, hogy egy esetleges tűz esetén az átterjedjen a többi cellára. Miután 2013. október elsején kigyulladt egy Model S, mert menet közben egy útról felpattanó fémdarab megsértette az akkumulátort, a további esetek elkerülésére egy 6,5 mm vastag alumínium páncélt kapott az akkumulátor.

Ez után is történtek gyulladásos esetek, pár héten belül 3 Model S gyulladt ki töltés közben, ami rendesen megcibálta a Tesla Motors papírjait a tőzsdén is. Ennek ellenére Musk kijelentette, hogy „biztonságosabb elemmel meghajtani egy autót, mint egy tartálynyi gyúlékony folyadékkal”, és lehet benne valami, ugyanis az utóbbi időben nem nagyon lehetett hallani kigyulladó Model S-ekről.

Bővül a termékpaletta: Model X

2012. február 9-én bejelentésre került az új Model X is, ami a Model S platformjára épülő 7 személyes luxus városi terepjárója lett a Teslának. A közös platform miatt jobban hasonlít a Model S-re, mint a Model S a Roadsterre, de a Model X esetében a hátsó ajtók függőlegesen nyílnak (kis Vissza a jövőbe DeLorean-érzet). 2015. szeptember 29-én kezdték el leszállítani az első Model X-eket, amelyek alig 8%-kal nehezebbek, mint a Model S, és 30%-ban közösek az alkatrészeik is (ez a kezdeti tervezés során még 60% volt). Az első két negyedévben nem teljesített jól a piacon a Model X, alig 212 darabot tudtak értékesíteni a legyártott 507 darabból, viszont tavaly év végéig már 25 524 darabot sikerült eladni belőle.

Sirályszárnyas Tesla Model X

A Model X-szel a SUV-kategóriát tették a magukévá a Teslánál, érdekesek a hátsó sirályszárny ajtók

A népautónak szánt Tesla: Model 3

2016. március 31-én jelentették be a Model 3-at (a kódneve BlueStar, azaz KékCsillag volt a fejlesztés során), mely az eddigi legolcsóbb Teslának ígérkezik a maga 35 000 $-os induló árával. Mire Magyarországra ér, nyilván nem 10 millióért vásárolhatod meg, de mégiscsak elérhetőbb, mint a 3-szor ennyibe kerülő Model S. A Model 3 már a kezdeteknél hatalmas áttörést ért el, mivel a bemutatása utáni egy hétben közel 325 000 (!) előrendelést vettek fel. Úgy tűnik, még egy vagy két évtized, és a Teslából igazi népautó válik!

A 4 ajtós szedán minimum 346 km-es távolság megtételére alkalmas, de a Tesla eddig is széles skálán kínálta autóihoz az akkumulátorcsomagokat, így nem kell félned, ha egy Model 3-ra fáj a fogad, csak a hatótávját kevesled. Bár nem sportautónak tervezik, mint a Model S-t, de egyelőre úgy néz ki, a Model 3-ból még az alapszéria is képes lesz 6 másodperc alatt 0-100 km/h-ra gyorsulni, és a hatótávjának is jót tesz, hogy kiemelkedően jó a légellenállási együtthatóra számítanak, ami a tervek szerint csupán  0.21 érték lesz (összehasonlításképp, az egyik legjobb légellenállási együtthatóval rendelkező sorozatgyártásban lévő autó a Mercedes CLA-nak ez 0.22-es érték).

Ez év második felére elvileg kiderül, teljesíti-e a várakozásokat a Model 3, ha minden ütemszerűen halad, júliustól kaphatják meg először a vásárlók az előrendelt példányokat. De a már most leadott előrendelések nagy száma miatt elképzelhető a csúszás is, ha a gyártókapacitás nem tud lépést tartani a kereslettel.

Négyajtós szedán Tesla Model 3-ak

A Tesla-család legújabb tagja év végéig még várat magára, hogy az utcákon is találkozhass vele

A Tesla robotpilótája

A piaci rést felfedezve, a Tesla nekilátott kifejleszteni az önvezető rendszerét autóihoz (amit Kaliforniában a törvények szerint nem hívhatnak robotpilótának, de elvileg ugyanazt teszi, mint egy repülőgép robotpilótája), aminek az automatikáját 2014. szeptemberétől kezdték el beépíteni az autóikba, majd 2015. október 15-étől aktiválhatták a vásárlók.

Maga a rendszer az első- és hátsó lökhárítókra szerelt radarból áll, a szélvédőbe tetejébe szerelt kamerából áll. A rendszer képes ellenőrizni 360 fokban maga körül a területet, táblafelismerő rendszert, automatikus parkolást, és ami talán még fontosabb, vészfék-funkciót is tartalmaz. Utóbbi azért is olyan nagy szám, mert amióta a rendszer elindult, egyre több olyan videó kerül fel a netre, ahol a Tesla robotpilótája még azelőtt érzékelte a balesetveszélyt, hogy az egyáltalán bekövetkezett volna, így idejében tudott vészfékezni.

A Tesla Gigafactory

Bár nem a Tesla Motors alá tartozik, de mégiscsak meg kell említenünk Tesla Gigafactory-t, aminek alapításába a Panasonic is beszállt, méghozzá nem csak tőkével, hanem szakemberekkel is. A Gigafactory feladata az új generációs akkumulátorok kifejlesztése, és gyártása, hogy a házon belül kifejlesztett technológiával is olcsóbb és hatékonyabb legyen az elektromos autók térnyerése, valamint a Tesla Powerwall-al a háztartások energiaigényét is szeretnék fedezni.

A Nevadában jelenleg is épülő gyár (ugyanis Elon Musk itt se játszik kicsiben, egyből 5 milliárd dollárt fordítottak a gyár építésére) a tervek szerint 2018-ra 35 gigawattórányi akkumulátort igyekszik legyártani, amennyi a világ akkumulátortermelése volt 2014-ben, és persze ezt a kapacitást is növelni szeretnék. Csak összehasonlításképp, a Vissza a jövőbe filmben bőven elég volt az időutazáshoz, hogy 1.21 gigawattot (MAGASSÁGOS EGEK) egy pillanatra a fluxuskondenzátorba juttassanak.

A Tesla üzleti stratégiája és jövője

Elon Musk előadása

Vajon hol lenne ma a Tesla, ha nem lenne kitartó Elon Musk?
Ahogy láthattad az eddigi rövid felsorolásból, Elon Musk nem a szokványos autóipari szemlélettel rendelkezik, sokkal inkább a tech-iparban elterjedtebb módszerrel kívánja sikeressé tenni a cégét. Ugye anno a Ford a T-modellel lett igazán sikeres, azáltal, hogy a futószalag elterjedésével képes volt hatékonyan, alacsony költségek mellett legyártani minél több autót, hogy azt minél többen meg tudják venni.

Ezzel szemben a Tesla a high-tech fejlesztésekre ment rá, a tehetősebb vásárlókat célozva meg, akik megengedhetik maguknak a drágább új technológiákat, ezzel megalapozva a márka hírnevét. Ha megnézed, mennyibe kerültek a Tesla egyes modelljei, csökkenő tendenciát találsz az árban (csak az alapfelszereltségű autókat hasonlítottam össze, hisz ezt mindenki úgy és annyiért extrázhatja, ahogy kedve tartja):

A Roadster 109 000 $-t kóstált, a Model S-ért már „csak” 71 300 $-t kérnek el, a Model X-ért 88 800 $-t, míg mint említettem, a Model 3-nak 35 000 $ a tervezett ára. Azért is az amerikai árakat írtam, mert teljesen más az adórendszer ott, mint nálunk, példának okáért pont jó, hogy kaliforniai a Tesla, ugyanis ott a legmagasabb az ÁFA, ami (kapaszkodj meg) 7,25%.  Ugye ez nálunk csak kicsit magasabb, és teljesen más az állam hozzáállása az elektromos autók támogatására is. A korábban írt cikkemben kifejtettem, hogyan és mire ad másfél millió forintos támogatást az állam, ha új elektromos autót akarsz venni. Ez a Model 3 esetében még akár elérhető is lesz, hacsak nem egy fullextrás változatot szeretnél.

Ha a gyártott darabszámot nézed, a Roadsterből alig 2 500 darab készült, a Model S-ből tavaly novemberben adták el a 150 000-ik darabot, a Model X-ből 25 500 darab kelt el, míg mint írtam, a Model 3-ból már a bemutatója után egy héttel 325 000 előrendelés futott be. Beszélünk egy olyan cégről, amelyik 9 évvel az első piacra dobott autója után jelenleg ott tart, hogy alig győzik teljesíteni a rendeléseket.

Ha követted a híreket, sokáig csak arról lehetett hallani, hogy a Tesla Motors veszteséges, sőt, elég sokan már kongatták a vészharangot, hogy hamarosan lehúzza a rolót a Tesla, és oda minden. Itt talán jól jött, hogy Elon Musk búr felmenőkkel rendelkezik, ugyanis a híresen makacs búr kitartását bevetette az üzleti ügyekben is, és amikor szükség volt rá, mindig új és új forrásokat tudott bevonni a cégbe, hogy az ne menjen csődbe.

Jelenleg ott tartunk, hogy kitartása meghozta gyümölcsét, az eladási számok meredeken emelkednek felfelé, és 2016. harmadik negyedévére újra nyereségessé vált a cég, ráadásul a 2.3 milliárd $-os bevétel jócskán meghaladta az előretervezett 1.9 milliárd $-t, így 22 millió dolláros nyereséget is sikerült elkönyvelni. Talán nem tűnik soknak, de egy olyan cégről van szó, ami az előtte levő 13 negyedévben veszteséges volt! A hír hallatára rögtön erősödtek 5%-ot a Tesla részvényei, úgyhogy innentől már valami hatalmas katasztrófa szükségeltetik, hogy a Tesla ne emelkedjen a nagyobb autógyártók közé.

Csak így tovább Elon!

Forrás: https://alapjarat.hu/tech/a-tesla-motors-tortenete

Japán milliárdos lesz a SpaceX első űrturistája a Hold körül

Mezava Juszaku a tervek szerint 2023-ban vesz majd részt egy Hold körüli utazáson, ő lesz az első magánügyfél.

A 42 éves Mezava a tervek szerint a még fejlesztés alatt álló Big Falcon Rocket (BRF) nevű rakétával tesz majd egy fordulót az égitest körül, amelyet mintegy 200 kilométerre fog megközelíteni.

“Ez életem álma. Gyerekkoromtól fogva szerettem a Holdat” – mondta a Zozo nevű internetes divatcég vezetője. Mezava, aki egykor egy punkzenekar dobosa volt, ugyanakkor bejelentette, nem egyedül akar útra kelni a várhatóan egyhetes repülésre, hanem hat-nyolc művészt is vinne magával, hogy a Föld és a Hold látványától ihletet kapjanak egy új alkotáshoz.

Elon Musk, a cég alapítója azt nem árulta el, hogy mennyibe kerül az út, csak annyit mondott, hogy Mezava rengeteg pénzt fizet, amit a BRF fejlesztésére fordítanak. Hozzáfűzte: Mezava bátorságot, eltökéltséget és kalandvágyat mutatott, amikor önként jelentkezett.

Mindeddig összesen 24 ember járt a Holdnál, és az utolsó, 1972-es NASA-misszió, az Apollo-17 óta senki sem utazott oda.

A SpaceX 2017 elején bejelentette, hogy 2018-ban két utast visz Hold körüli utazásra Falcon Heavy rakétájával, erre a turistaútra azonban nem került sor.

A minden korábbi rakétánál nagyobb teljesítményű BFR a tervek szerint egyesíti magában a rakétát és az űrhajót.

Forrás: https://hvg.hu/tudomany/20180918_japan_milliardos_lesz_a_spacex_elso_urturistaja_a_hold_korul

Kulcs nélkül, csupán egy telefonnal loptak el egy Teslát

Ellopott egy Tesla Model 3-at, majd 1600 km-t autózott vele az a tolvaj, aki a mobiltelefonja segítségével nyitotta ki és indította be valaki más autóját.

Az eddig csupán elméleti veszélyként emlegetett eshetőség most a gyakorlatban is megtörtént: elloptak egy Tesla Model 3-at egy okostelefon segítségével, a Minnesota államban lévő Bloomingtonban található Mall of America bevásárlóközpontból. A dolog pikantériája, hogy a leuveni egyetem kutatócsoportja épp a napokban mutatta meg azt, hogy egy sérülékeny szoftver miatt mindössze fél percig tart elvinni egy Tesla Model S-t.

Most azonban még a sérülékeny szoftverre sem volt szükség. Egy, a számítógépes bűnözőkre specializálódott szakember szerint a tolvaj a Tesla ügyfélszolgálatánál elérte, hogy a szóban forgó Model 3 azonosítószámát adják hozzá a saját Tesla-profiljához. Ezek után már elég volt az is, hogy a tolvaj bejelentkezett a mobilján a Tesla-fiókjába, így kulcsok nélkül is el tudta vinni a kocsit – jelentette a Fox 9.

A beszámoló szerint a kocsit néhány nappal később a texasi Wacóban találták meg, mintegy 1600 km-re onnan, ahonnan ellopták. A tolvaj még a GPS-jeladót is kikapcsolta, így a töltőállomások alapján tudták csak meghatározni, nagyjából hol lehet az autó. A rendőröknek végül sikerült elkapniuk a bűnözőt.

A Tesla Model 3 egy autókölcsönző tulajdonában van, a cég vezetője szerint pedig a 21 éves elkövető korábban már hat alkalommal bérelt tőlük autót, mielőtt a szóban forgó Teslát ellopta volna. A cég vezetője szerint a tolvaj jól ismerte a kocsi biztonsági berendezéseit, ezért is gondolták azt, hogy ő lehetett a tettes.

A Tesla képviselője az Electrecnek úgy nyilatkozott, a tolvaj valószínűleg azért tudta ellopni a járművet, mert korábban már kibérelte azt, a mobilján pedig ott voltak a bérleti információk. A kölcsönző cég azonban ezt cáfolta, mint mondták: a bérlés után törölték a telefonos hozzáférést a kocsihoz.

A Tesla nemrég adott hozzá egy plusz biztonsági kört az autóihoz. Ezek alapján a sofőrnek szükség esetén egy PIN-kódot is be kell ütnie, mielőtt elindulna az autó.

Forrás: https://hvg.hu/tudomany/20180918_tesla_model_3_lopas_okostelefon

Lezajlott a legelső elektromos autókról szóló csúcstalálkozó

Szeptember 11-én és 12-én Birminghamben került megrendezésre a legelső csúcstalálkozó, amelyre kifejezetten azzal a céllal érkeztek a világ országainak vezetői, hogy a zéró emissziós mobilitás támogatásáról tárgyaljanak. Az Egyesült Királyság célkitűzése a júliusban bemutatott Road to Zero stratégiában egyértelműen meg lett fogalmazva: teljesen megszüntetni a közlekedésből származó üvegházhatású gázok kibocsátását, és az elektromobilitás élére helyezni az országot. Mindez nem csak a töltőhálózat villámgyors bővülését és a villanyautók a lakosság körében való népszerűsítését fogja magával vonni, hanem az Egyesült Királyság egyben az elektromos autók formatervezésében és gyártásában is vezető pozícióhoz fog jutni – mondta el Theresa May a Zero Emission Vehicle Summit gyűlésén tartott beszédében. A már jól ismert tervek mellett a miniszterelnök egy 106 millió font értékű beruházást is bejelentett a kutatás és fejlesztés szektorba, mely elsősorban az akkumulátor-technológia fejlődését, és a szénmentes autóipari megoldások megvalósulását fogja támogatni. A csúcstalálkozón megjelentek az országban tevékenykedő legjelentősebb vállalatok képviselői is, melyek valamilyen módon kapcsolódnak az elektromos közlekedéshez, illetve felelősek a hagyományos meghajtás okozta légszennyezésért. Az autóipari szereplők együttesen 500 millió fontot ígértek a zéró kibocsátású technológiák fejlesztésére, ami összesen 1000 új munkahelyet jelent a következő nem több, mint négy évben. Ezek közül érdemes kiemelni az Aston Martint, mely walesi létesítményét nevezte ki elektromos projektjeinek központjaként, így ez egyben a Lagonda tisztán villanyos luxusautóinak otthona is lesz egy 50 milliós beruházás megvalósulását követően. A világhírű motorgyártó, a Cummins – melynek egyik szóvivője nemrég úgy nyilatkozott, hogy a nehéz tehergépjárművek piacán a dízel még biztosan az elsődleges üzemanyag lesz legalább egy évtizeden keresztül – 210 millió fonttal támogatja nagy-britanniai K+F részlegét a következő három évben a környezetbarát megoldások fejlesztésére. Theresa May kerekasztal-beszélgetésre hívta a legnagyobb beszállítókat is Németországból, az Egyesült Államokból, Japánból, Kínából, Spanyolországból, és Indiából, hogy közösen kiderítsék, milyen további lépéseket tehet a kormányzat és az ipar a villanyautó-piac bővítése felé.

Forrás: Express&Star

Hogy a csúcstalálkozónak írásos nyoma is legyen, létrejött az úgynevezett Birmingham Declaration(nem összekeverendő az ugyanezzel a címmel 2014-ben megfogalmazott nyilatkozattal, mely az országba érkező menekültekkel szemben tanúsított szolidaritásról szól), amely ugyan nem tartalmaz kötelező érvényű vállalásokat az egyes tagországokra nézve, a brit miniszterelnök szerint a következő klímakonferenciákon ez lesz az alapja az egyre erősödő nemzetközi összefogásnak az elektromos közlekedésre való globális átálláshoz. Elsőként írták alá a kooperációról szóló egyezményt többek között Fehéroroszország, Dánia, Franciaország, Indonézia, Olaszország, Hollandia, Portugália, és az Egyesült Arab Emírségek is, míg több másik ország még tárgyal a csatlakozásról.

Forrás: gov.uk

A találkozón szó volt az áruszállítás elektromosításának kiemelt fontosságáról is, amely kapcsán éppen egy héttel ezelőtt született meg a Clean Van Commitment, amiben Nagy-Britannia hat legnagyobb flottaüzemeltetője – köztük a Tesco is – vállalta, hogy 2028-ra együttesen mintegy 18 000 dízeles kisteherautót cserélnek tisztán elektromosra. Emellett Theresa May megemlítette a zöld rendszám kérdését, amelynek bevezetéséről folyamatosan zajlanak a konzultációk, valamint megerősítésre került a belső égésű motoros járművek értékesítésének 2040-es teljes tiltása, melyről immáron biztossá vált, hogy több városi vezető együttes fellépése ellenére sem valósul meg a tervezettnél 10 évvel korábban.

Forrás: https://villanyautosok.hu/2018/09/14/lezajlott-a-legelso-elektromos-autokrol-szolo-csucstalalkozo/

Íme a tökéletes kép, ami megmutatja, mi a különbség egy Tesla és egy Lada között

Ha valaki egy Tesla Roadster és egy Lada Samara megvásárlása között gondolkodik, annak itt egy mankóként szogláló kiváló ábra.

Ha valaki ma autó vásárláson gondolkodik, annak alapvetően két nagyon fontos kérdésre kell elsőként választ adnia: újat szeretne vagy használtat, illetve, hogy elektromos autó legyen-e vagy “hagyományos” változat. Magyarországon ennél egy fokkal talán még “egyszerűbb a képlet”, ugyanis az összes statisztika azt mutatja, a használt autók országa vagyunk.

Ettől függetlenül persze simán lehet, hogy valaki egy használt, belső égésű motorral szerelt kocsi és egy új, elektromos autó között vacilál. A jelek szerint már ilyen esetre is gondolt valaki, aki elkészítette az alábbi, minden szempontból hiánypótló táblázatot.

Szóval: ha valaki esetleg egy Tesla Roadster és egy Lada Samara közül szeretne választani, az mindenképpen lessen rá erre az összeállításra.

© Visszakövethetetlen szerző műve

Szívesen.

Forrás: https://hvg.hu/cegauto/20180915_tesla_roadster_lada_samara_kep